Sailing in Silence - první týden

Hola hooou, tak už mám za sebou první týden plavby Norskem. Nekonečná cesta vedla ze srdce Evropy k ústi Lysefjordu. Od cíle nás dělilo skoro 24 hodin vzdálenosti, kterou jsme s mými rodiči zvládli. Jeli jsme dnem i noci až na místo, kde jsme všichni svorně přespali v autě. Ráno nás přivítala modrá obloha a svíticí sluníčko. Sjeli jsme ke břehu, kde jsme položili kajak k vodě, a já začal ládovat nekonečné zásoby materiálu do lodi. Po skoro hodince a půl mám sbaleno. Přichází na řadu poslední objeti s rodiči před dlouhou cestou a se slzami v očích vyrazit směr sever. Cítím, že to nebude žádná sranda. V podstatě nemám žádné velké zkušenosti s pádlováním na vodě ani na moři, takže celý tento výlet je škola života. Pod zadkem mám skoro 120 kg materiálu rozložených na 6,10 m dlouhé lodi jménem Skarabee.
Pro první den jsem si zvolil lehčí rozpádlování, abych si zvykl s naloženým kajakem manipulovat. Takže první den jsem strávil v Lysefjordu, kde jsem měl spoustu času si vyzkoušet to, co jsem potřeboval. Od toho okamžiku jsem si začal připravovat v hlavě nějaký ten denní harmonogram. Ráno vstát. Dát si snídani, a pak pádlovat a pádlovat. Najít si místo pro přespáni a hlavně v průběhu dne nezapomenout nabrat vodu. Večer jsem se utábořil v jedné malinké zátočině, kde jsem po nedovařených fazolích při úplňku prožil noc plnou překvapení. Jojo, kdybych tak poslouchal mámu, když mi říkala, ať si vezmu ty předvařené luštěniny. Nicméně ráno po snídani vyrazím.
Voda je klidná jako zrcadlo a já projíždím mezi tyčími se skalisky do několika set metru tyčících skal známých pod názvem Priecenstolen. Pak pokračuji dál na sever. Hned první den potkávám chlapíka jménem Hans, u kterého jsem nabíral vodu. Je to bývaly záchranář z letecké služby, tak mi kromě vody dal pár dobrých rad na cestu. Od té chvíle šlo všechno den za dnem pomalinku kupředu. Vstávat v 5.09. Dát si ovesnou kaši. Pak sbalit věci do kajaku a vyrazit na cestu. Přes den nabrat vodu, a pak před západem slunce najit místo na přespání. Prvních pět dní jsem měl luxusní počasíčko. Modrá obloha, voda jak z pohádky a teploučko. Jenže v průběhu celé plavby jsem začal zjišťovat malinkaté nedostatky, které jsme při výrobě Skarabee neočekávali, takže jsem musel občas z lodi vylívat vodu. Byl jsem z toho malinko nešťastny, tak jsem začal vzniklou situaci hned řešit.
Celý článek a několik fotografií z cesty najdete na stránkách www.drapal.cz








Komentáře
Žádné příspěvky